Odstranění znamének
Hlavní benefity pro vás
- odstranění potencionálních zdravotních rizik
- menší riziko poranění kůže
- hladká pleť bez výrůstků
- miniinvazivní zákrok
- trvalý efekt
Praktické informace
Délka zákroku: 15 minut
Pobyt na klinice: ½ den
Léčba: 1 týden
Nutnost opakování: trvalý efekt
Rekonvalescence: 1 týden
Kancelářské práce: bez omezení
Fyzická práce: bez omezení
Intenzivní sport: za 1 týden
Konečný efekt: za 1 týden
Garantem tohoto zákroku je:
Podrobné informace o odstranění znamének
Jak poznat mateřské znaménko?
Mateřská znaménka (tzv. pigmentové névy) jsou viditelné kožní výrůstky tvořené pigmentovými buňkami. Některé jsou zcela hladké (tzv. junkční névus), jiné se klenou od středu (tzv. smíšený névus), další zcela vystupují nad kůži a zasahují i do jejích hlubších vrstev (tzv. intradermální névus).
Znaménka mají světle i tmavě hnědou barvu a velikost nejčastěji do 6 mm. Zdravé znaménko je souměrné, barevně jednolité se zřetelnými okraji. Většina znamének není nebezpečná, přesto každé z nich představuje potencionální riziko vzniku rakoviny kůže.
Mateřská znaménka byste si proto měli pravidelně kontrolovat, a jednou ročně je nechat vyšetřit odborným dermatologem. Ten je digitálním dermatoskopem prohlédne a ujistí se, že jsou zcela v pořádku. Dnes už existují také celotělové scannery, které nasnímají vaši pokožku komplexně a odhalí nově vzniklé výrůstky.
Jaké jsou další typy kožních výrůstků?
Kromě mateřských znamének se na kůži vyskytují také jiné typy výrůstků. Nejčastější jsou fibromy, vypadající jako drobné uzlíky na stopce. Zpravidla mají tělovou barvu, ale mohou být i světle hnědé. Objevují se v místech, kde je kůže vystavena tření (na krku, v podprsní rýze u žen). Fibrom na rozdíl od znaménka nepředstavuje žádné riziko, proto nejčastějším důvodem jeho odstranění jsou estetické důvody.
Výrazně červený vystouplý výrůstek se nazývá hemangiom. Tvoří jej shluk cév, proto může při poranění krvácet. Odstraňuje se nejčastěji z estetických důvodů, nebo pro zdravotní komplikace, např. poranění a krvácení.
Mezi dalšími nerovnostmi se na kůži objevují různé druhy cyst, jako např. epidermální cysty, dále xantelesmata, milia a stařecké (senilní) bradavice. Tyto útvary vadí hlavně svým vzhledem a bývají odstraňovány hlavně z estetického důvodu. Zvláštní skupinou jsou virové bradavice, které se nejčastěji odstraňují kvůli jejich infekčnosti.
Jak se na odstranění mateřských znamének připravit?
Odstranění jakéhokoliv kožního výrůstku svěřte do rukou odborníka, a o mateřském znaménku to platí dvojnásob. Nikdy jej neodstraňujte sami doma. Pokud vás znaménko znepokojuje, nebo vám překáží, objednejte se na dermatologické vyšetření.
Lékař vám po prohlídce vysvětlí vhodný operační postup.
Některá znaménka navrhne odstranit chirurgicky, aby bylo možné následně provést histologické vyšetření, které odhalí případné nebezpečné změny. Po domluvě s lékařem je někdy nutné vysadit léky potlačující srážlivost krve. Jiná opatření nejsou u tak malého výkonu nutná.
Jestliže lékař usoudí, že vaše znaménko nepředstavuje žádné nebezpečí, může navrhnout CO2 ablační laser. Ošetření pak nevyžaduje žádnou přípravu.
Ablačním laserem se odstraňují také další typy výrůstků, jako např. fibromy, bradavice, xantalesmata, epidermální cysty a milia. Hemangiomy se nejčastěji ošetřují cévním laserem, který okamžitě zastavuje krvácení.
Jak probíhá chirurgické odstranění znamének?
Drobný chirurgický zákrok se provádí ambulantně a trvá zhruba 10 minut. Hlavním benefitem je trvalý efekt a možnosti histologického vyšetření.
Lékař vám nejdříve podá injekční lokální anestezii a následně malým řezem vyjme celé znaménko. Odstranit musí také malou část okolní tkáně, a to i hlouběji pod povrchem kůže. Ranku sešije nenápadnými stehy. Odebraná tkáň se vždy posílá na histologické vyšetření.
Zhruba za 7–14 dnů po zákroku vás lékař pozve na vytažení stehů a kontrolu rány. Po vyndání stehů je možné začít jizvu promazávat mastným krémem. Pro zlepšení hojení jizvy vám lékař může doporučit tlakové masáže, aplikaci silikonových gelů nebo náplastí či biostimulační laser. Důležité je jizvu chránit před sluníčkem, a to nejlépe oděvem nebo aplikací krému s vysokým SPF, aby nedošlo k nadměrné pigmentaci jizvy.
Jak probíhá odstranění znamének laserem?
Odstranění znaménka laserem má řadu výhod. Zákrok se také provádí ambulantně trvá pouze několik minut, včetně doby potřebné ke znecitlivění lokální anestezií. Laser dokáže drobné výrůstky odstranit rychle, přesně a bez krvácení.
Hlavním benefitem tohoto miniinvazivního ošetření je minimalizace poranění okolní kůže a menší riziko komplikací. Oproti chirurgickému zákroku je zde o něco vyšší riziko opětovného dorůstání znaménka.
Po laserovém odstranění se místo hojí stroupkem a následná kontrola lékařem není nutná. Lékař vám doporučí stroupek promazávat mastným krémem a zdůrazní, abyste si ho nestrhávali a neprodlužovali tak hojení. Po jeho odloučení je důležité ošetřené místo chránit před sluníčkem minimálně po dobu 2 měsíců.
Jaké jsou možné komplikace odstranění znamének?
Odstranění znamének i dalších kožních výrůstků s sebou nenese významné komplikace. Přechodně se může objevit otok či zčervenání, příznaky však během pár dní samy odezní.
Možnost infekce rány je minimální, zákrok vždy probíhá ve sterilním prostředí operačního sálu.
U větších hemangiomů se předpokládá riziko krvácení, proto se k jejich odstranění používá cévní laser.
Po chirurgickém odstranění vzniká jizva. Správnou indikací, technikou odstranění a zejména následnou péčí o jizvu lze snížit riziko vzniku hypertrofické jizvy, vzácně jizvy keloidní.
Jak na preventivní péči o znaménka?
V domácí péči je nejzásadnější důsledná ochrana kůže proti slunci. Používejte proto krémy s vysokým ochranným faktorem SPF 30+, chraňte se oděvem, brýlemi i kloboukem. Také pravidelně provádějte samovyšetření kůže, zejména pokud máte zvýšené riziko kožních nádorů. Pokud pozorujete změny ve stávajících znaménkách, či vznik nových kožních útvarů, nechte svou kůži vyšetřit také dermatologem.
Mateřská znaménka byste si měli nechat prohlédnout na kontrole u dermatologa. Na pravidelné vyšetření docházejte i v případě, že jsou vaše znaménka bezproblémová a nejeví se podezřele. Rozeznat i nepatrné změny je velmi složité, diagnostiku proto musí provádět dermatolog. Pokud vám lékař poradí znaménko vyjmout, dbejte na jeho rady. Není však nutné preventivně odstranit všechna znaménka, zvláště pokud jich máte na těle větší množství a nejeví rizikové známky.
Je odstranění znamének hrazeno pojišťovnou?
Jestliže odstranění znaménka doporučí lékař, je výkon hrazen pojišťovnou. To se ale týká pouze chirurgického zákroku, nikoli ošetření laserem.

Primed Clinic

Plastická a estetická chirurgie Poděbrady

GiSant

MUDr. Michal Sviták

My Best Care s.r.o. – klinika plastické chirurgie a estetické medicíny

EsteticUsti Klinika plastické, estetické a laserové medicíny

MUDr. Blanka Vraspírová

MUDr. Matěj Patzelt, Ph.D. et Ph.D.

AURUM AESTHETIC CLINIC

MUDr. Milena Vojtíšková

Premier Clinic

MUDr. Šárka Slavíková

Mgr. Pavlína Vlasáková

LE CLINIC

MUDr. Michaela Vasilčo Hustá

MUDr. Martin Chorvát

MUDr. Jana Votrubová

Beauty Clinic Synergy

LLC Klinika

MUDr. Marta Hrbáčková

MUDr. Martin Rozprým

MUDr. Kateřina Šimečková

MUDr. Eva Galnorová

MUDr. Adriana Indreiová

MUDr. Pavel Pacák
Je nám líto, ale tuto proměnu zde zatím nemáme.
Využijte jedinečnou šanci ji doplnit!
Zaregistrujte se u nás a vložte váš osobní příběh! Rozšíříte informace k zákroku o tolik ceněné osobní zkušenosti. Vaše proměna pak může povzbudit a inspirovat ostatní, a změnit jim tak život k lepšímu.