Liposukce
Hlavní benefity pro vás
- formování jakékoliv oblasti těla
- krásná silueta
- ošetření více oblastí najednou
- ambulantní zákrok v lokální anestezii
- možnost kombinace s jinými zákroky
- trvalý efekt
Praktické informace
Pobyt na klinice: 1–2 dny (podle typu anestezie)
Léčba: 1–2 týdny
Nutnost opakování: výsledek je trvalý
Rekonvalescence: 1–2 týdny
Nošení kompresního prádla: 2–4 týdny
Kancelářské práce: za 1 týden
Fyzická práce: za 1 měsíc
Sport: za 1 měsíc
Konečný efekt: za 6 měsíců
Garantem tohoto zákroku je:
Podrobné informace o liposukci
Pro koho je liposukce vhodná?
Liposukci mohou podstoupit muži i ženy od 18 let. Častěji však zákrok vyhledávají ženy, které mají přirozené dispozice k hromadění podkožního tuku.
Liposukce je ideální k odstranění izolovaných podkožních polštářů. Vynikající a trvalé výsledky přináší lidem se stabilní váhou a dostatečně pevnou pokožkou, která se lehce přizpůsobí novému objemu. Ovšem i v pozdějším věku (nad 40 let) má výborný efekt. Moderní přídavné metody jako laser nebo radiofrekvence dokážou zvýšit produkci kolagenu v pokožce a podpořit její stažení.
Liposukce není vhodná pro celkovou redukci nadváhy a neprovádí se těhotným a kojícím ženám. Lékař vám ji nedoporučí ani v případě, že trpíte poruchou srážlivosti krve, onemocněním žláz s vnitřní sekrecí, sklonem k žilní trombóze, cukrovkou nebo máte srdeční či plicní onemocnění.
Vybraného plastického chirurga proto již na první konzultaci informujte o všech onemocněních a lécích, které pravidelně užíváte. Také mu podrobně popište vaše představy o výsledku zákroku. Jen na základě úplných informací a povědomí o požadavcích vám bude schopný doporučit optimální anestezii i metodu liposukce.
Které oblasti lze odsát liposukcí?
Liposukcí si můžete nechat ošetřit téměř všechny oblasti těla. Nejčastěji plastičtí chirurgové provádějí liposukci břicha, liposukci stehen a hýždí. Neobvyklá není ani liposukce vnitřních stehen, liposukce paží, liposukce podbradku nebo liposukce Venušina pahorku. Používá se však k také pro kolena, kotníky, lýtka, záda nebo krk.
Naopak obličej nebo spodní část hýždí nejsou pro liposukci vhodné. Ve tváři hrozí vznik nerovností, ve spodní části hýždí může nastat problém s nedostatečným přilnutím uvolněné pokožky.
Liposukcí rovněž nelze plošně zmenšovat objem paží nebo stehen, nebo redukovat tzv. pivní břicho u mužů, protože tuk je uvnitř dutiny břišní.
Jak se na liposukci připravit?
Příprava na zákrok závisí na typu zvolené anestezie. Při lokální anestezii vám na vybrané klinice plastické chirurgie provedou pouze vyšetření krve. V případě operace v celkové narkóze musíte absolvovat celkové předoperační vyšetření u vašeho praktického lékaře nebo internisty.
Po poradě se svým lékařem vysaďte 2 týdny před operací léky na ředění krve i potravinové doplňky podporující prokrvení tkání, jako např. Wobenzym.
Přestože je liposukce šetrná, je nutné abyste minimálně 2 týdny před výkonem byla zcela zdravá. Počítá se i obyčejná rýma nebo kašel. Před plánovaným zákrokem proto dodržujte odpočinkový režim, omezte alkohol a hlavně kouření. O případných příznacích infekce informujte vašeho operatéra, aby mohl vyhodnotit případná rizika.
Liposukci můžete podstoupit kdykoliv, ale raději si vybírejte chladnější měsíce, protože kompresní prádlo budete muset nosit zhruba 6–8 týdnů.
Co je suchá a vlhká metoda liposukce?
V základním rozdělení operačních postupů se rozlišuje suchá a vlhká metoda. Suchá liposukce využívá k odstranění tuku pouze podtlak. Operace je fyzicky náročná, pojí se sní výraznější komplikace a podkožní poranění. Dnes ji plně nahradila vlhká liposukce.
Vlhká liposukce využívá roztok, kterým se ošetřované místo před odsáváním napustí. Zvolené množství i složení se může lišit.
Infiltrační roztok je v základu fyziologický roztok (izonický roztok chloridu sodného) nebo Ringer laktát. Přídavnými látkami bývá anestetikum, zpravidla lidocain), adrenalin omezující krvácení a bikarbonát, který vyrovnává PH roztoku, čímž zesiluje účinek anestetik a narušuje tukovou tkáň.
Podle množství použitého roztoku se dále rozlišuje prostá vlhká technika (wet liposuction) kdy množství roztoku (obvykle 200–300 ml) nepřesáhne předpokládaný objem odsávaného tuku.
Vyrovnaný poměr objemu vstřikované tekutiny a odsávaného tuku má super vlhká technika (super wet liposuction). U obou metod zpravidla roztok neobsahuje lokální anestetikum. Používají se proto u klasické liposukce v celkové narkóze, u níž pouze zabezpečují šetrné odsávání tuku.
Třetí technikou je dnes hojně používaná tumescentní liposukce, u které se lokalita napustí velkým množstvím infiltračního roztoku tak, že vznikne otok (tumescence). Objem roztoku je zhruba 2–3násobek odsávaného množství tuku, proto jej lékař musí napouštět opatrně a pomalu, speciální pumpou. Roztok obsahuje lokální anestetikum s postupným uvolňováním.
Tumescentní liposukce vám umožní ambulantní zákrok bez hospitalizace. Lékař vás také může během zákroku polohovat, a tím průběžně kontrolovat výsledek a provádět případné úpravy.
Tato metoda naopak není vhodná pro velké oblasti, kde je lepší použít rychlejší a efektivnější metodu klasické liposukce. Nelze ji použít ani v případě odsávání více oblastí najednou kvůli navyšování hladiny anestetik v organismu.
Jaké jsou další techniky liposukce?
Kromě klasické vlhké liposukce podtlakovou pumpou se používají také speciální přístroje, které usnadňují odsávání tuku a zjednodušují přilnutí tkání.
Laserová a radiofrekvenční liposukce využívají tepelnou energii. U menších tukových polštářků dokonce ani není nutné uvolněný tuk odsávat, protože se sám vyplaví metabolismem.
Laserová liposukce se provádí kanylou s optickým vláknem s průměrem 1–2 mm. Při pohybu kanyly laser narušuje tukové buňky a stimuluje podkoží k produkci kolagenu. Radiofrekvenční liposukce má velmi podobný účinek, ovšem s použitím radiofrekvenčních vln. Lékař při operaci používá dvě sondy. Jedna narušuje tukovou tkáň, druhá pomocí jemnějšího záření způsobuje stažení kůže a produkci kolagenu.
K velmi šetrným metodám se řadí ultrazvuková liposukce a liposukce vodním paprskem. Obě metody zachovávaní životaschopnost tukových buněk, které pak mohou být použity jako dermální výplň – lipofilling či k formovýní těla – lipografting.
Ultrazvuková liposukce využívá speciální sondu s ultrazvukovou energií, která zkapalňuje tukové buňky. Jejich snadné odsávání minimalizuje modřiny, nerovnosti i jiné pooperační komplikace. Liposukce vodním paprskem používá tenký proud vody k uvolnění buněk z vazivové sítě.
Pro opakované zákroky, kdy v oblasti vzniká hustá vazivová síť je nejlepší vibrační liposukce. Odsávací kanyla je při ní napojená na vibrační přístroj, který způsobuje rozkmit v průměru 1 mm. Na tukovou tkáň tak působí vibrace i pohyby chirurga.
Jaké množství tuku lze liposukcí odsát?
Liposukcí lze odsát poměrně velké množství tuku. Nejedná se však o metodu celkové redukce hmotnosti a není možné plošné odsávání velkých oblastí. Tumescentní metodou v lokální anestezii lze odsát zhruba 2 l lipoaspirátu, což je směs tělních tekutin, tuku a infiltračního roztoku.
Na specializovaných pracovištích se provádějí také velkoobjemové liposukce do 5 l lipoaspirátu. Náročná operace vyžaduje celkovou anestezii a neustálý monitoring klienta během i po zákroku, pobyt na JIP je v takovém případě nutný. Vysoké množství odebraného tuku i tekutin totiž může způsobit metabolický rozvrat, proto klient dostává speciální transfúze k hydrataci i doplnění nezbytných živin.
Jaký typ anestezie se při liposukci zpravidla používá?
V současnosti je nejoblíbenější tumescentní liposukce, která využívá lokální anestezii. Zákrok tak nezatěžuje organismus jako celková narkóza, takže můžete liposukci absolvovat i když pro vás celková anestezie nepřichází v úvahu. Další výhodou je pozvolné uvolňování anestetik do organismu. Působí tak průběžně a tlumí bolesti i dlouho po operaci. Plastický chirurg vás může polohovat a průběžně kontrolovat a upravovat vzhled ošetřované oblasti.
Relativní nevýhodou je fakt, že se jedná o časově náročnou metodu – aplikace roztoku i doba, než začnou anestetika působit se odhaduje zhruba na 30 minut. Tento typ umrtvení se proto nehodí pro liposukce většího rozsahu, kde je nutné postupovat rychleji, ani pro kombinace liposukcí v různých oblastech, kdy hrozí předávkování anestetiky. Rovněž může u přecitlivělých klientů vyvolat nepříjemné pocity.
Operace v celkové anestezii vám zajistí maximální komfort během zákroku. Žádné bolesti ani nepříjemné pocity. Díky tomu může chirurg pracovat opravdu rychle a efektivně. Také může odstávat více oblastí najednou, protože účinek anestetik se nekumuluje.
Pro liposukci v celkové narkóze se používá vlhká a super vlhká metoda. Infiltrační roztok neobsahuje žádné nebo minimální množství lokálních anestetik, které pak tlumí bolest po operaci. Nevýhodou celkové narkózy je větší zátěž pro organismus a nutnost předoperačního vyšetření.
Jak liposukce probíhá?
Délka zákroku závisí na mnoha faktorech – počtu odsávaných oblastí, množství odebíraného tuku, anestezii, metodě liposukce i nutnosti polohovat pacienta během operace.
Před zákrokem, ať už v celkové či lokální anestezii vám lékař přímo na kůži označí odsávané oblasti. Schéma musí zakreslit ve stoje. Poloha tukové tkáně se totiž vleže mění. Následně vám již vleže celou oblast ošetří dezinfekcí a zakryjí vás sterilní rouškou.
Pokud podstupujete tumescentní liposukci, začne lékař několika tenkými kanylami napouštět určenou oblast infiltračním roztokem s obsahem lokálních anestetik. Aplikaci roztoku musí provádět pomalu a rovnoměrně, aby se tuk jeho působením dokonale uvolnil.
Znecitlivění začne působit zhruba za 30 minut, pak chirurg může začít odsávat. Provede 2–3 nářezy o velikosti 0,5 mm, kterými protáhne tenkou kanylu a jemnými pohyby tam a zpět odsává tuk z podkoží. Musí neustále dávat pozor, aby neporanil svaly či podkoží a minimalizoval zásah do cév i nervů.
V průběhu zákroku používá různé typy kanyl a pro efektivnější liposukci může využít také jednu z přídavných technik, např. laser, radiofrekvenci, vibrační kanylu nebo ultrazvuk. Při redukci okrajových částí musí postupovat opatrně a neodstraňovat všechen tuk, aby vytvořil plynulé přechody. Po skončení operace chirurg fixuje nářezy jedním stehem, nebo speciální náplastí. Ihned po zákroku také dostanete kompresní prádlo.
U klasické liposukce v celkové narkóze volí lékař menší množství infiltračního roztoku, ten navíc neobsahuje anestetickou složku. Odsávání následně probíhá totožně jako u tumescentní liposukce. Lékař však může odsávat několik oblastí a může postupovat rychleji a efektivněji.
Jak probíhá rekonvalescence po liposukci?
Rekonvalescence po liposukci není náročná, ale vyžaduje důsledné dodržování pooperačních pokynů. Prvních 24 hodin po zákroku může z rány vytékat zbylé množství infiltračního roztoku a tělních tekutin, někdy s příměsí krve. Tento stav je normální součástí procesu hojení a nemusí vás znepokojovat.
Po zákroku v celkové anestezii byste se měli co nejdříve po operaci krátce projít po pokoji, abyste předešli ucpání cév dolních končetin krevní sraženinou (tromboembolická nemoc).
Kompresní prádlo nesmíte odkládat prvních 24 hodin po zákroku, později jen na hygienu. Délka jeho nošení se může lišit, zpravidla se jedná o 2–8 týdnů. Kromě kompresního prádla zlepšují vstřebávání otoků také preparáty jako Wobenzym nebo Phlogenzym.
Pokud nemáte fyzicky náročné zaměstnání, můžete jít do práce 3.–4. den po operaci. Ke sportu se můžete vrátit zhruba za 4 týdny.
Někteří lékaři doporučují jako prevenci vzniku nerovností masáže speciálním válečkem, tzv. válečkování. Masáž byste měli provádět 3x denně ve směru toku krve k srdci. O vhodnosti této rehabilitační techniky se ale poraďte se svým plastickým chirurgem.
Jaké jsou komplikace po liposukci?
Liposukce je bezpečný zákrok, takže v jeho průběhu se komplikace vyskytují velmi zřídka. Výjimečně může dojít k poranění kůže, vazivových struktur, větších cév i nervů, u laserové či radiofrekvenční liposukce také k popálení pokožky. Rovněž se může objevit alergická reakce na zvolená anestetika.
Obtíže většinou souvisí s nedostatkem zkušeností operatéra. Kliniku plastické chirurgie si proto vybírejte velmi pečlivě a při vstupní konzultaci buďte ke svému chirurgovi naprosto upřímní a informujte ho o všech zdravotních potížích.
Po operaci se zpravidla objevuje otok. Jedná se o přirozenou reakci těla. Jako prevence větších otoků působí kompresní prádlo a užívání některých doplňků stravy podporujících prokrvení tkání.
Serom, tedy hromadění tělních tekutin v dutinách po liposukci, se vyskytuje zcela ojediněle. Vstupy po odsávání totiž lékaři fixují tak, aby zajistili jejich propustnost a umožnili odchod tekutiny.
Někdy se po operaci objevuje změna citlivosti kůže, jejího zbarvení či poruchy reliéfu. Tyto stavy jsou většinou součástí procesu hojení. Nerovnoměrný povrch pokožky je možné odstranit masážemi válečkem. O prospěšnosti masáží ve vašem konkrétním případě se poraďte se svým lékařem.
Riziko vzniku keloidních nebo hypertrofických jizev je minimální, protože ranky jsou nepatrné. Přesto se v některých případech může objevit v místě jizvy nerovnost. Nejvíce hrozí v oblastech s jemnou pokožkou i vazivem, např. při liposukci vnitřních stehen, nebo při liposukci paží. Proto je nutné zde ponechat alespoň půlcentimetrovou vrstvu tukové tkáně.
Obecně větší riziko komplikací hrozí u rozsáhlejších liposukcí ve více oblastech zároveň nebo u kombinace s dalšími chirurgickými zákroky.
Jsou po liposukci viditelné jizvy?
Po liposukci vznikají naprosto nepatrné jizvy. Drobné rány o velikosti 3–4 mm zůstávají v místech vstupu kanyly a zpravidla nevyžadují šití. V péči o jizvy se proto stačí soustředit na důslednou ochranu před sluncem. První 3 měsíce se vůbec nevystavujte slunci, později je chraňte opalovacím krémem s SPF 50.
Drobné ranky můžete od 7. dne po operaci pravidelně promazávat hydratačním mlékem. Také můžete provádět tlakovou masáž, ale začněte až po poradě s vaším plastickým chirurgem.
Je potřeba provádět liposukci opakovaně?
Liposukce má trvalý efekt, protože redukuje počet tukových buněk a ty se v daném místě už neobnovují. Zbylé tukové buňky však mohou při výrazném zvýšení hmotnosti zvětšit objem, proto je důležité udržovat si stabilní váhu.
Efekt liposukce uvidíte už za 14 dní po zákroku, kdy opadne otok. Definitivní podobu vašich partií můžete zhodnotit zhruba za 6 měsíců, kdy budou všechny tkáně zhojené.
Pokud není výsledek operace optimální a nejste s ním spokojeni, další výkon je možné absolvovat za 6 měsíců od původního zákroku. Opakovaná liposukce však zvyšuje riziko komplikovaného hojení.
Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Primed Clinic

MUDr. Petr Havránek

MUDr. Miroslav Veliký

Plastická a estetická chirurgie Poděbrady

GiSant

MUDr. Josef Hrbatý

MUDr. Michal Sviták

MUDr. Marek Bortlíček

MUDr. Michal Dychus

MUDr. Barbora Adamová

MUDr. Blanka Vraspírová

MUDr. Matěj Patzelt, Ph.D. et Ph.D.

MUDr. Martin Chorvát

MUDr. Jan Kasper

MUDr. Petr Polák

CAN CLINIC

MUDr. Peter Mertan

MUDr. Issam Al Awa

Doc. MUDr. Martin Molitor

Art Ethic Beauty Clinic

MUDr. Igor Janík

MUDr. Robert Remeš

AV Aesthetics
Je nám líto, ale tuto proměnu zde zatím nemáme.
Využijte jedinečnou šanci ji doplnit!
Zaregistrujte se u nás a vložte váš osobní příběh! Rozšíříte informace k zákroku o tolik ceněné osobní zkušenosti. Vaše proměna pak může povzbudit a inspirovat ostatní, a změnit jim tak život k lepšímu.